بمب‌گذاری در مهاباد و حمله مسلحانه در سنندج و سقز که به کشته شدن شهروندان کرد این مناطق، اعم از پیر و جوان منجر شد، از رخدادهای قابل توجه چند ماه گذشته در مناطق کردنشین بود.

در این‌باره، یک پژوهشگر مطالعات سیاسی کرد که نخواست نامش فاش شود، در گفت‌وگوی اختصاصی با «تابناک» اظهار داشت: در تحلیل‌های سیاسی ـ امنیتی، نشانه‌ها و حوادث مبتنی بر اساسنامه، خط‌ مشی، راهبرد، فعالیت‌های گذشته و ارتباط با دشمنان جدی هر کشوری، از مهمترین مؤلفه‌های تشخیص حوادث تروریستی و جنایت گروه‌های مخالف به شمار می‌رود. در سال‌های ستم‌شاهی حوادث مشابهی در مناطق کردنشین رخ داد و مخالفان انگشت اتهام را به سمت حکومت مرکزی نشانه رفتند؛ اما پس از مدتی، نیروهای امنیتی با کشف شبکه خرابکاری وابسته به عراق و اعدام دو نفر از خرابکاران در تاریخ 26 فروردین 1352 مشخص شد که پشت پرده این جنایت چه کشوری است.

بعدها با حمایت و تقویت چریک‌های کمونیست و چهره‌های به اصطلاح دمکرات، مجاهدین به اصطلاح خلق، کومله و دمکرات این پروژه ناامنی ساز پس از سرنگونی رژیم شاه و تشکیل و استقرار جمهوری اسلامی، همچنان توسط استخبارات رژیم بعث عراق تداوم یافت و به مدت ده سال، جنایات گسترده‌ای علیه مردم ایران، به ویژه مردم قهرمان مناطق کردنشین برای حفظ رژیم صدام انجام دادند.

وی افزود، این مسائل در حالی رخ داد که در آغاز استقرار جمهوری اسلامی، امیدها در حال شکفتن بود که عوامل فراری رژیم ستم‌شاهی و عوامل وابسته به استخبارات رژیم صدام و گروه‌های تجزیه‌طلب و تروریست مانند کومله و دمکرات را برای حمله به نیروهای انقلابی و پادگان‌ها هدایت کرده و همه معادلات مناطق کردنشین را به هم ریخته و فضای امنیتی، جنگی و ناامنی را بر این مناطق حاکم کردند که به کشتار و ترور بالغ بر دو هزار نفر شهروندان کرد و 77 نفر «ماموستا» و روحانی منطقه و جنایت «دلتو» (منطقه سردشت) و ... پیش از استقرار نیروهای مسلح مردمی از جمله عملکرد اندکی از پرونده گروهک‌های تجزیه‌طلب انجامید.

اما در مقابل حکومت نوپای جمهوری اسلامی، برای دفاع از مردم مسلمان و خواهان ایران یکپارچه، ضمن تقدیم هزاران شهید ـ که دست‌کم بیش از دو هزار نفر آنان به دست گروه‌های تجزیه‌طلب تحویل ارتش رژیم بعث صدام شدند ـ همواره در مظلومیت بوده است؛ حکومتی که علاوه بر حمایت از مردم شریف مناطق کردنشین در مقابل رژیم بعث عراق و گروه‌های فرصت‌طلب و تجزیه‌طلب، از آحاد مردم کردستان عراق و گروه‌های معارض با رژیم بعث مانند اتحادیه میهنی (یکتی) و حزب دمکرات کردستان عراق (پارتی) در زمان ضعف و ناامیدی حمایت کرد.

این پژوهشگر مطالعات سیاسی با برشمردن مواردی دیگر افزود: امروز نظام جمهوری اسلامی ایران، بنا بر شاخص‌های مشارکت سیاسی و اجتماعی، بالاترین درصد همراهی مردم مناطق کردنشین را دارد که نمونه‌های آن، مشارکت گسترده در انتخابات شوراها، مجلس شورای اسلامی و ریاست‌جمهوری است. بارزترین حماسه سال 88 نیز استقبال بی‌نظیر آحاد مردم شریف کردستان از رهبر انقلاب بود که گام مهمی در زدودن شایبه ایجادشده از سوی دشمنان نظام اسلامی، مبنی بر واگرایی مردم کرد با نظام و رهبری ایجاد شد.

در همین زمینه و بنا بر پروژه‌های ناامنی‌ساز، آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران در مناطق کردنشین و دیگر اقوام کشور، در صدد به راه انداختن موج منفی برای رویگردانی عمومی هستند. بنا بر مطالعات انجام‌گرفته، ابزار مناسب برای تحقق این اقدام و خواسته آمریکا و رژیم صهیونیستی، گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب از جمله پژاک، کومله، حزب دمکرات و مزدورانی همچون نوری‌زاده و سازگارا و ... هستند که برای پاک کردن چهره سیاه مزدوران وابسته از آب ناپاک استفاده می‌کنند و در رسانه‌های زنجیره‌ای دشمنان مردم ایران مانند صدای آمریکا، رژیم صهیونیستی و استعمار پیر انگلیس و برخی از سایت‌های وابسته به محافل احزاب کردستان عراق، متمایل به تفکرات افراد تندرو در حکومت اقلیم کردستان اعلام می‌کنند که بمب‌گذاری در مهاباد و حمله مسلحانه در سنندج و سقز ـ که منجر به کشته شدن شهروندان کرد این مناطق، اعم از پیر و جوان شد ـ به دست عوامل جمهوری اسلامی انجام گرفته و گروه‌های پژاک، کومله و حزب دمکرات بی‌گناهند!

هنگامی که می‌بینیم که خبرها، ‌مقالات و موضع‌گیری رسانه‌های همسو با صدای آمریکا و رژیم صهیونیستی تغییر می‌کند و این حوادث را با شایعه‌پراکنی و همه‌جانبه به نظام اسلامی منتسب می‌کنند، جای تعجب داشته و با عقل و خرد هر انسان وطن‌پرستی فاصله بسیار دارد!

این پژوهشگر مطالعات سیاسی در پاسخ به این پرسش که صدور اطلاعیه همزمان و مشابه همه گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب را چگونه تحلیل می‌کنید، اظهار داشت: صدور اطلاعیه همزمان و مشابه همه گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب مستقر در اقلیم کردستان عراق، نشان از فرار به جلو آنهاست که شاید بتوانند چهره خود را از اقدامات تروریستی پاک کنند و حتی برخی از محافل شکل‌گرفته در کردستان عراق را که با حمایت سیستم‌های اطلاعاتی ـ جاسوسی غربی در حال انجام پروژه‌های تروریستی در مناطق مرزی جمهوری اسلامی ایران هستند، نیز در پشت پرده حفظ می‌کنند.

امروز پژوهشگران و تحلیلگران سیاسی ـ امنیتی به این باور رسیده‌اند که هر رخداد ضدامنیتی در کشور به نیابت از آمریکا و رژیم صهیونیستی و به دست گروه‌های تجزیه‌طلب و مزدور انجام می‌گیرد.

در این زمینه، می‌توان به گفت‌وگوی سخنگوی گروه تروریستی کومله، «جلیل آزادیخواه»، که مسئولیت انفجار در مهاباد و اقدامات تروریستی در سنندج و سقز را به عهده گروه تروریستی کومله گذاشته است، اشاره کرد؛ «جلیل آزادیخواه»، سخنگوی کومله زحمتکشان کردستان، در گفت‌وگویی با سایت «کردیش پرسپکتیو» که در روز 23 مهر ماه 1388 در این سایت منتشر شد، اظهار داشت: انفجار مهاباد و درگیری میدان اقبال سنندج و سقز بنا به اطلاعات و مستندات انکارناپذیری که در اختیار ماست، در چهارچوب همان برنامه‌ریزی است که به آن اشاره کردیم و جهت تحقق آن، نیروهایی را برای آن در نظر گرفته، روی آن سرمایه‌گذاری و مکانیسم‌هایی را برای آن طراحی کرده‌اند. ما همه این اسناد را که مؤید این موضوع است، در اختیار داریم؛ این اقدامات توسط پیشمرگان آموزش‌دیده و خودسر ما انجام شده است.
وی گفته است: «هرچند اعضای (پیشمرگان) ما خودسرانه رفتند، اما مسئولیت آن را می‌پذیریم».

چند روز بعد، یعنی مورخ 27 مهر ماه، «جلیل آزادیخواه»، سخنگوی گروه تروریستی کومله، برای فرار از پیامدهای سیاسی ـ اجتماعی، به تکذیب اظهارات گذشته خود پرداخت و با فرستادن این توضیح، در صدد توجیه اقدامات کومله برآمد:
«شما (سایت کردیش پرسپکتیو) درباره رخدادهای سنندج، سقز و مهاباد، متن را به گونه‌ای تنظیم کردید که انگار این رخدادها به گونه‌ای ارگانیک و پیوسته توسط کسانی (پیشمرگان کومله) انجام شده است که نیت من چنین نیست، بلکه منظور این بوده و هست که این اعمال بنا به اطلاعات به دست آمده توسط خود رژیم انجام گرفته و ما بر این باوریم که دستگاه‌های امنیتی رژیم، طراح و مجری آن بوده‌اند.»

این پژوهشگر سیاسی و کارشناس مسائل کرد، نتیجه‌گیری خود از آنچه آورده شد را اینگونه بیان داشت: به هر شکل، جای تأسف دارد با توجه به این‌که احزاب و گروه‌های تروریستی مستقر در اقلیم کردستان، پذیرفته‌اند که در اقدامات تروریستی اخیر دخالت مؤثر داشته‌اند، لیکن رسانه‌ها و برخی از سایت‌های اینترنتی در شمال عراق، آدرس نادرست به افکار عمومی می‌دهند و با انتشار اخبار انحرافی در راستای راهبردهای رژیم صهیونیستی و ارتش آمریکا حرکت می‌کنند. روشنفکران، فعالان حقوق بشر و مردم شریف ضدتروریست ساکن در اقلیم کردستان عراق، این را می‌دانند که ما مشترکات بسیاری در دو سوی مرز داریم که تحقیقا ما را به تئوری برد ـ برد سوق می‌دهد تا انشقاق.
ما بر این باوریم از روزگار کهن تاکنون با هم بوده‌ایم و همچنان با هم خواهیم ماند و این انتظار افکار عمومی شهروندان مناطق کردنشین است که مسئولان حکومت اقلیم، محدودیتی برای گروه‌های تروریستی مستقر در کردستان عراق اعمال کند تا فعالیت‌های تروریستی پایان یابد.

تاريخ : | | نویسنده : setare141 |
رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.