معاون امور فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی استان زنجان گفت: طبق آمار بهداشت جهانی در حال حاضر 45 میلیون نابینا در دنیا وجود دارد که هر ساله یک تا دو میلیون نفر به این آمار افزوده می شود.

به گزارش مهر در زنجان، حمید حاجی علیلو بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران افزود: تنبلی چشم، یکی از علل شایع کم بینایی و نابینایی یک چشمی یا دو چشمی است که در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است.

وی ضمن اشاره به افزایش 75 میلیون نفری نابینایان تا سال 2020 یادآور شد: تقریباً دو تا سه  درصد مردم جهان دچار تنبلی چشم هستند در حالی که با اقدامات پیشگیرانه و درمان به موقع می‌توان از دو سوم نابینایی ها پیشگیری کرد.

حاج علیلو سنین طلایی پیشگیری و تشخیص زودرس تنبلی چشم را زیر پنج سالگی دانست و گفت: اگر مشکل بینایی کودک زیر پنج سال به موقع تشخیص داده شود با درمان به موقع می توان بینایی کامل را بازگرداند.

وی عوامل ایجاد کننده تنبلی چشم را اشکالات مادرزادی، لوچی و انحراف چشم دانست و تصریح کرد: اختلال در دید عمقی، کاهش دید یا کوری، اختلالات تحصیلی و یادگیری از عوارض تنبلی چشم است.

معاون امور فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی استان زنجان روش درمان تنبلی چشم را بستن چشم سالم و محرومیت موقت آن از بینایی عنوان کرد و افزود: این عمل باعث می شود که چشم تنبل به اجبار، فعالیت عصبی بیشتری داشته باشد البته این امر باید توسط بینایی سنج‌ها و یا چشم پزشکان متخصص تشخیص داده ‌شود.

حاج‌علیلو همچنین در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش ‌از ‪۳۵‬ هزار کودک در سطح استان زنجان تحت پوشش طرح غربالگری تنبلی چشم " آمبلیوپی " قرار دارند گفت: سال گذشته ‪ ۲۳‬هزار نفر از کودکان استان زنجان در طرح غربالگری شرکت داشتند که از این تعداد دو هزار و ‪ ۶۰۰‬نفر مشکوک به بیماری و ‪ ۶۲۰‬نفر نیز بیمار تشخیص داده شدند.

وی با یادآوری‌اینکه تشخیص به‌ موقع، نقش مهمی در جلوگیری از هزینه‌های سنگین درمان و پیشگیری دارد، افزود: اطلاع‌رسانی دقیق و آگاه سازی مردم به ‌خصوص والدین، می‌تواند در جلوگیری از گسترش این بیماری موثر و کارساز باشد.

به گفته حاج علیلو این طرح هر سال توسط معاونت پیشگیری بهزیستی با همکاری سازمان آموزش و پرورش و سایر ارگان‌ها برای کودکان 4 تا 6 ساله از یکم تا 30 آبان ماه اجرا می شود.
 تاريخ : | | نویسنده : setare141 |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.