رئیس‌جمهور,روحانی,ناطق نوري

عمر سیاسی من تمام شده است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص درآمدهای دولت احمدی‎نژاد طی هشت سال گذشته خاطرنشان کرد:‌ پول نفتی که دولت قبل داشته برابر یا بیشتر از پول نفت از زمان مظفرالدین شاه تا پایان دولت خاتمی بود.

دانشگاه آزاد مینودشت میزبان کسی بود که از او به عنوان مرد رئیس‌جمهورساز ایران یاد می‌کنند؛ به عقیده بسیاری از فعالان سیاسی در روزگاری، هیچ کس در جناح اصولگرا به‌اندازه ناطقِ روحانی کاریزما نداشت؛بی‌شک و بدون تردید هنوز هم با وجود گذشت سال‌ها، هیچ فردی به‌اندازه شیخ نور در بین فعالان سیاسی اصولگرا دارای پایگاه اجتماعی نیست.

 

به همین دلیل اصولگرایان سه سال تمام، تلاش کردند شیخ رنجیده از خود را دوباره نزد خود برگردانند. وي اما دلخور از آنچه در دولت احمدي‌نژاد رخ داد و اصولگرايان از آن دفاع كردند، از مدت‌ها قبل كمتر علاقه‌اي به اين نشست و برخاست‌ها دارد.

دلیل دلسردی ناطق از یاران قدیمی
محمود احمدي‌نژاد را در دلسردي ناطق نوري از ياران سابقش نمي‌شود ناديده گرفت. حداقل انتظار ناطق نوري از ياران سابقش اين بود كه به دفاع از وي پرداخته يا لااقل از رئیس ‌دولت‌های نهم و دهم بخواهند تا سند و مدركش را نشان دهد كه اينگونه نشد.

 

همچنین حجت‌الاسلام علی عسگری معاون پارلمانی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی عنوان داشت که«ناطق نوری، احمدی‌نژاد را سیاستمدار کرد.» آخرين مجلسي كه قرار بود علي اكبر ناطق نوري به جمع ياران سابقش بازگردد و البته در ابتدا قول آمدن به اين جلسه را هم داده بود، ضیافت افطاری جامعه اسلامی مهندسین بود كه شیخ نور در ساعت آخر منتهي به افطار، آب پاكي را روي دست محمدرضا باهنر ريخت و نرفت.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوري اين روزها فاصله خود را با اردوگاه راست سنتي بيشتر از گذشته مي‌كند. وي به مرد «رئيس‌جمهور»ساز ديگري تبديل شده است. هم احمدي‌نژاد با ناطق نوري رئيس‌جمهور شد و هم حسن روحاني و درست به همین دلیل است که نگاه تحلیلگران امروز به اوست. اما این روزها نگاه شیخ ناطق نوری به كيست؟

نقش بی‌بدیل ناطق در رئیس‌جمهور شدن حسن روحانی
زمانی در سال ۸۷ ناطق نوری از سوی سعید حجاریان بهترین گزینه برای ریاست دولت دهم معرفی شد. حجاریان احتمال پیروزی او بر احمدی‌نژاد را زیاد دانسته بود اما او در انتخابات سال 88 شرکت نکرد. در سال 92 بازهم نام ناطق نوری مطرح شد، اما بعد از منتفي شدن ثبت‌نام وي در انتخابات ياران قديم سراغ وي را نگرفت؛ برعكس اصلاح‌طلبان به سراغش رفته و خواستند تا به ياري آنها برخيزد تا «اعتدال» بر كشور حاكم شود.

 

ناطق نوری به همراه آیت‌ا... علی‌اکبر ‌هاشمی‌رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی و سیدحسن خمینی، 4 عضو اصلی ائتلاف اصلاح‌طلبان بودند که نهایتا روز 21 خرداد 1392، با تشكر از كناره‌گيري عارف، حسن روحانی را به عنوان کاندیدای نهایی این ائتلاف معرفی كردند و به حمایت از روحانی پرداختند. ‌هاشمي رفسنجاني هم در يكي از سخنراني‌هاي بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری، نقش ناطق نوري در روي كار آمدن حسن روحاني را بي‌بديل توصيف کرد.

روزهای دوری از سیاست
شاید کمتر سیاستمداری را در تاریخ ایران سراغ داشته باشیم که به قدرت «نه» بگوید. اما ناطق نوری با وجود اینکه می‌داند اگر در انتخابات مجلس شرکت کند، به عقیده فعالان سیاسی رای خواهد آورد اما معتقد است که عمر سیاسی‌اش تمام شده است. بی‌شک توانمندی این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتن اینکه «عمر سیاسی من تمام شده است» نشان از درایت، هوش و اعتماد به نفس یک سیاستمدار دارد.

 

همگان معترف‌اند که قدرت بی‌شک برای تمام اصحاب سیاست جذاب است اما توانمندی و سلامت نفس می‌خواهد که سیاستمدار زمان بازنشستگی‌اش را خودش بدون توجه به مدح‌ها و ثنا‌های اطرافیان بیان کند. وی دیروز با بیان اینکه «در انتخابات مجلس آینده به عنوان سردسته اصلاح‌طلبان به میدان نخواهم آمد» نشان داد سیاستمداری است که بیش از هر چیز دارای سلامت نفس است.

قدرشناسی از ناطق نوری
ناطق نوری در مراسم «قدرشناسی از ناطق نوری» با حضور جمعی از مسئولان در دانشگاه آزاد مینودشت، با بیان اینکه «دولت آقای روحانی از عنایات خفیه الهی بود»، اظهار کرد: هیچ تحلیلگری نمی‌توانست نتیجه انتخابات را پیش‌بینی کند. وی درخصوص سوابق دکتر روحانی تصریح کرد: روحانی اول کسی بود که برای امام خمینی(ره) لفظ امام را به کار برد.

بالاخره سکوت شکست
ناطق نوری پس از گذشت چهار سال بالاخره سکوتش را شکست. رئیس اسبق مجلس با اشاره به عملکرد دولت احمدی‎نژاد گفت: دولت‌های نهم و دهم مقید به قانون و سند چشم‎انداز نبودند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص درآمدهای دولت احمدی‎نژاد طی هشت سال گذشته خاطرنشان کرد:‌ پول نفتی که دولت قبل داشته برابر یا بیشتر از پول نفت از زمان مظفرالدین شاه تا پایان دولت خاتمی بود.

در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کنم
اما شیخ نور که این روزها از حاشیه میدان سیاست ناظر بر رویدادها و اتفاقات روی داده در این عرصه است، از چند روز قبل با صحبت‌ها و زمزمه‌هایی روبرو شد مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان قصد دارند وی را به عنوان سرلیست در انتخابات مجلس دهم برگزینند. ناطق‎نوری با اشاره به بحث‎های به وجود آمده درخصوص حضور وی در انتخابات مجلس آینده گفت: به عنوان سردسته اصلاح‌طلبان به میدان نخواهم آمد. اگر در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کردم رای داشتم اما عمر سیاسی من تمام شده است.

 

فارس نوشت؛ مسئول دفتر بازرسی مقام معظم رهبری درخصوص مذاکره ایران با آمریکا عنوان کرد: سرنخ مذاکره با آمریکا دست رهبر معظم انقلاب است. گفتنی است پیش از این پایگاه خبری سفیر، کاندیداتوری حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری در انتخابات مجلس را تکذیب کرده بود اما ماجرای نمایندگی مجلس از آنجا آغاز شد که غلامحسین کرباسچی در مصاحبه‌ای از انتخاب ناطق نوری به عنوان سرلیست اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس دهم استقبال کرده بود. پس از آن بود که بازار داغ گمانه‌زنی‌های سیاسیون بالا گرفت.

بنیانگذار بین‌المجالس
در سال ۱۳۷۷ با ابتکار ناطق نوری بین‌المجالس کشور‌های اسلامی تاسیس شد و هم‌اکنون ریاست اتحادیه تاسیس بین‌المجالس بر عهده خود اوست و هر دو سال یکبار به همراه رئیس مجلس به این اجلاس می‌رود و از سخنرانان اصلی این اجلاس به حساب می‌آید. او در سطح سران سه قوه جمهوری اسلامی ایران اولین کسی بود که به اروپا سفر کرد و با توجه به اختلافات با اتحادیه اروپا، ارتباط او به قوت خود باقی ماند

 

و حتی با بعضی از سران آنها مانند استپان مسیج رئیس وقت مجلس کرواسی که بعدا رئیس‌جمهور شد، لوچانو ویولانته رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا و‌هاینس فیشر رئیس وقت مجلس اتریش که (بعدا رئیس‌جمهور شد) ارتباط نزدیکی داشت. بستن قراردادهای مختلف نظامی با اوکراین و روسیه در زمان بوریس یلتسین و حل مناقشه کروات‌ها با مسلمانان بوسنی از دیگر اقدامات علی‌اکبر ناطق نوری بوده است.
/آرمانتاريخ : | | نویسنده : setare141 |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.