اصولگرایان,کابینه روحانی

بیانیه اقلیت: چنانچه از وزرای دولت احمدی‌نژاد چند نفر در کابینه بیایند از نظر ما امری مثبت است
شرایط اقلیت مجلس برای روحانی

اصولگرایی جریانی است که نمی‌خواهد بازنده باشد. شاید این بهترین تعبیر برای جناحی باشد که هشت سال پیش با رسیدن به قدرت ماه‌عسلش را شروع کرد؛ ماه‌عسلی که رفته‌رفته به دلیل بعضی مواضع تندورانه، کام این جناح در راس قدرت را تلخ کرد. حال اصولگرایان که به واسطه عملکرد تندروهای جناحشان تلخی زهر را با شیرینی عسل عوض کرده‌اند، می‌خواهند گذشته را فراموش و به آینده امیدوار باشند. حال میانه‌روهای اصولگرا صف خود را از تندروها جدا می‌کنند؛جدایی که از اصولگرایان دو طیف تندرو و میانه‌رو ساخت؛ تندرویی در اقلیت و میانه رویی در اکثریت. اصولگرایان تندرو می‌خواهند در راس باشند.

در این میان فراکسیون اقلیت مجلس (اصولگرایان) می‌خواهند آن‌قدر قدرتمند باشند که در برابر سکوت فراکسیون اکثریت مجلس (اصولگرایان-رهروان ولایت) جلسه تشکیل می‌دهند و برای کابینه حسن روحانی هم شرط تعیین می‌کنند؛ شش شرطی که به شرط اقلیت مجلس برای کابینه روحانی نام گرفت.

اقلیت مجلس در روزهای نزدیک به مراسم تحلیف و معرفی کابینه احتمالی حسن روحانی، همه خواسته‌ها و معیارهای مد نظر خود را در شش شرط خلاصه کردند که اعتدال مدنظر مجلسی‌ها با پذیرش این شروط دست‌یافتنی شود.


به عقیده اقلیت مجلس روحانی اگر شرط‌پذیر باشد و کابینه‌اش را باب میل اقلیتی‌ها ببینند موفق‌تر است. شش شرطی که به گزارش مهر، فراکسیون اصولگرایان اقلیت مجلس در بیانیه خود آن را این‌گونه تشریح می‌کند:

«1 - اعتقاد راسخ به مبانی انقلاب اسلامی و پیروی از سیره عملی امام‌خمینی (ره) در سیاست داخلی و خارجی کشور،

2- اعتقاد و التزام به ولایت‌فقیه و تبعیت از رهنمودهای مقام معظم رهبری.

3- فعال‌نبودن در فتنه و عدم‌جانبداری از فتنه‌گران.

4- برخورداری از عملکرد روشن و سلامت اخلاقی، مالی، سیاسی و داشتن عزم و اراده برای مبارزه با مفاسد اقتصادی و تلاش به‌منظور تامین عدالت اجتماعی و اقتصادی.

5- بهره‌مندی از دانش و تجربه کافی و قدرت مدیریت و کارآمدی در حوزه مسئولیت خود.

6- داشتن روحیه تعامل با مجلس در چارچوب قانون اساسی و قوانین مصوب.»

 

اقلیتی‌ها همچنین در ادامه شروط خود خطاب به حسن روحانی می‌نویسند: «امیدواریم دولت آینده با حضور وزیرانی انقلابی و کاردان و متدین و دانشمند و کسب رای بالای مجلس هرچه زودتر تشکیل شود. دولتی که بتواند با حفظ آرامش در کشور و ایجاد همدلی زمینه را برای خلق حماسه اقتصادی فراهم کند.»البته  در این میان، اقلیتی‌ها یک توصیه و یادآوری هم درباره تشکیل کابینه آینده به روحانی می‌کنند: «یادآوری می‌کنیم چنانچه از میان وزرای دولت فعلی نیز تنی چند واجد شرایط لازم باشند و توفیق حضور در دولت آینده را پیدا کنند. این حضور از آن جهت که موجب تداوم تجربه و ثبات در مدیریت خواهد شد از نظر ما امری مثبت تلقی می‌شود.» در پایان هم فراکسیون اقلیت مجلس برای دولت روحانی دعا می‌کند که موفق باشد و با مدنظر قراردادن توصیه‌ها و به‌کاربردن شروط و خواسته آنان بیشترین رای را برای کابینه‌اش از مجلس بگیرد. البته این تلاش تنها به انتشار بیانیه با شش شرط منتهی نمی‌شود. فراکسیون اقلیت به رهبری حدادعادل از مدت‌ها پیش رایزنی برای جلوگیری از طیف مخالف خود را به کابینه روحانی آغاز کرده است؛ به‌طوری‌که شنیده می‌شود حدادعادل که در روزهای پیشین مورد تقدیر و ستایش جمعی از همراهان نواصولگرایش قرار گرفته بود به فراست افتاده است تا در اولین گام بعد از آن مراسم خواست این طیف از برادران اصولگرایش درباره وزرای دولت آینده و جلوگیری از ورود وزرای هاشمی و خاتمی به دولت یازدهم را در مجلس عملیاتی کند و در این مسیر حتی حاضر به لابی با لاریجانی نیز شده است. لابی‌ای که حال در قالب شرط به دولت آینده ارائه شده است. گذاشتن شرط برای کابینه دولت آینده از سوی اقلیت مجلس و تلاش برای راه‌نیافتن مخالفان با تفکرات آنان در حالی است که کارنامه اقلیتی‌ها پر از تصمیمات افراطی است؛ تصمیماتی که همواره چالش جدیدی را پیش‌پای این جناح قرار داده است.

شاید به‌همین دلیل است که مجلس نهم فصل بابی برای جداکردن طیف افراطی این جناح از طیف معتدل آن بود؛ جداشدنی که سرانجام طیف افراطی و مدافع دولت را در اقلیت مجلس قرار داد. حال اقلیت مجلس می‌خواهد تاثیر‌گذار باشد. برای تاثیر‌گذاریش هم کابینه را مدنظر قرار داده است؛ کابینه‌ای که قرار است تا چند وقت دیگر از سوی حسن روحانی به مجلس معرفی می‌شود. حال باید منتظر ماند و دید که با این شروط تعیین‌شده از سوی فراکسیون اقلیت مجلس چه چالشی منتظر دولت آینده است./روزنامه بهار

 

 تاريخ : | | نویسنده : setare141 |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.